میزان خرید اینترنتی ایرانی‌ها در سال ها اخیر

میزان خرید اینترنتی ایرانی‌ها در سال ها اخیر
ایرانیان در سال های اخیر چقدر اینترنتی خرید کردند؟ سال گذشته، خرید و فروش اینترنتی در کشور با تراکنش مالی 94 هزار میلیارد تومانی مواجه بود.

میزان خرید اینترنتی ایرانی‌ها در سال ها اخیر

ایرانیان در سال های اخیر چقدر اینترنتی خرید کردند؟

سال گذشته، خرید و فروش اینترنتی در کشور با تراکنش مالی 94 هزار میلیارد تومانی مواجه بود.
  در سال ۹۲ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان خرید و فروش اینترنتی در کشور صورت گرفته که این رقم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب به 52 هزار میلیارد تومان و ۶۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 برآوردها نشان می‌دهد اقبال زیادی به خریدهای اینترنتی میان مردم وجود دارد و البته عدد و رقم‌های مذکور واریز وجه از طریق دستگاه‌های پوز را شامل نمی‌شود و تنها محصولاتی است که مردم از طریق وبگردی خریداری کرده و وجه آن را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنند.حدود ۴ درصد از GDP کشور از طریق معاملات اینترنتی تامین می‌شود که این نشانگر اقبال مردم به موضوع خرید و فروش‌های اینترنتی است.
  وزارت صنعت معدن و تجارت به شرکت‌هایی که به فروش اینترنتی کالاها می‌پردازند، نماد اعتماد الکترونیکی اهدا می‌کند که دریافت این نماد هم تحت ضوابط و شرایط خاصی صورت می‌پذیرد. مردم می‌توانند به آن دسته از سایت‌های فروش اینترنتی که این نشان را دریافت کرده‌اند، اعتماد کنند. سال ۹۲ وزارت صنعت به ۱۴۰۰ سایت نماد اعتماد ارائه کرد که اکنون این رقم به ۱۶ هزار سایت رسیده است و بر این اساس وقتی که مردم خریدی را از این سایت‌ها انجام می‌دهند باید همان کالای سفارش داده شده را دریافت کرده و اگر شکایتی هم داشته باشند از طریق مراجع ذیربط به آن رسیدگی خواهد شد. توجه به خرید و فروش‌های اینترنتی می‌تواند به رونق تجارت ایران بینجامد، ضمن اینکه زمینه را برای جلوگیری از رفت و آمدهای زائد درون شهری و حتی بین المللی فراهم کند.
 معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: براساس تصمیم دولت، خریدهای دستگاه‌های دولتی هم باید از طریق سایت‌های اینترنتی صورت گیرد و تا سال ۹۶ هم تمام خریدهای دولت باید از طریق سامانه تدارکات دولت انجام شود.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در دنیا ضوابط مختلفی برای خریدهای اینترنتی وجود دارد و اگر یک خریدار تا ۷ روز پس از انجام خرید و واریز وجه از کالا رضایت نداشت، فروشنده موظف است آن را پس بگیرد و در ایران نیز تلاش داریم تا به سطح استانداردهای بین المللی برسیم اما به هر حال قوانین تجارت بر این کسب و کارهای اینترنتی هم حاکم است و فروشنده موظف است آن را رعایت کند.
 به گزارش فاوانیوز، توفیق در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر مبنی بر احتمال جعل نماد اعتماد الکترونیکی از سوی برخی سودجویان ادامه داد: امکان جعل نشان اعتماد الکترونیکی وجود ندارد، چرا که وقتی خریدار به سایت دارای این نماد مراجعه کرده با یک نشان مواجه است که با کلیک بر روی آن می‌تواند به صورت مستقیم وارد سایتی شود که اسامی تمامی دارندگان مجاز این علامت را در خود ثبت کرده است، بنابراین نماد اعتماد الکترونیکی تنها یک عکس نیست که امکان جعل آن وجود داشته باشد.